Odpoczynek

Jeśli budowanie sprawności jest procesem, a do tego angażuje niemały nakład środków, musimy pamiętać, by nie zgubić równowagi.

I właściwie, nie chodzi nam o równowagę między lewą a prawą stroną (choć łatwo przetrenować którąś z nich, gdy częściej używamy jej do odbijania się od przeszkody/naskoku, lądując na drugiej), ale między wszystkimi stronami, ze wszystkich osiach i płaszczyznach, jak i o równowagę między treningiem a regeneracją.

Przyjęliśmy, że odpoczynek ma dziwnie dużo wspólnego z biernością. I że odpoczywając najlepiej nic nie robić.

Trudność leżąca w takim rozumowaniu polega na tym, że zatrzymanie procesu, w którym akurat znajdują się ciało i umysł, nie tylko nie powoduje automatycznego przełączenia miedzy trybami aktywność/regeneracja, ale sprawia, że ciało, w którym aktywność się zatrzymała, głupieje. Produkty przemiany materii, zatrzymane w ciele, prowadzą do stanów zapalnych, mięśnie doznają przykurczy a umysł rozpoznaje je jako blokady.

Co zrobić zatem, żeby odpoczynek był nie tylko aktywny, ale i przyjemny?

Jeśli trenujemy bieganie, najlepszą formą odpoczynku będzie rozciąganie. Przy czym przez rozciąganie rozumiemy formę, która pozwoli dotrzeć nam do tych samych mięśni, które używane są w trakcie biegania, ale w innym zakresie i intensywności, czego dobrym przykładem są wykroki. Jeśli trenujemy przysiady, aktywny odpoczynek mięśniom i układowi nerwowemu przyniesie wykonywanie skłonów, rotacje kręgosłupa i znów – wykroki.

Tego rodzaju „wygaszenie” pozwala układowi nerwowemu na oswojenie się z wysiłkiem i wyłącznie trybu „walki”. Ważne jest to, czy idzie to w parze z oddechem. Czasami to właśnie oddech wymaga najwiecej skupienia.

Odpoczynek nie jest równy odprężeniu i żeby zachować sprawność trzeba pamiętać, że wiele firm rehabilitacyjnych, przez masaże i rozciąganie, po akupunkturę i inne formy terapii, w tym manualnej, wymagają aktywnego udziału zainteresowanego. Czasami odpoczynek to wbrew pozorom ciężka praca, ale dzięki temu możemy utrzymać dobry kontakt sami ze sobą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s