Napięcie

Ciało fizyczne to twór wykorzystujący prąd elektryczny jako środek do przesyłania informacji i diagnostyki całego układu. Właściwie, jesteśmy w stanie rozpoznać dwie siły – napięcie, bądź jego brak, gdzie tak naprawdę, brak napięcia stanowi wartość odwrotną do jego obecności.

Dzięki temu możliwe są wszelkie zjawiska, które obserwujemy we Wszechświecie. Czasami napięcia występują w mikro skali. Czasem są dość widoczne. Napięcie idzie w parze z przyciąganiem, więc im silniejsze przyciąganie między obiektami, tym większe wywołuje napięcie.

Dziś skupimy się na napięciu mięśniowym, oraz tym, co mu towarzyszy – napięciu powięziowym, podróży prądu elektrycznego wewnątrz ciała człowieka oraz połączeniu aparatu ruchu z mózgiem za sprawą układu nerwowego.

Zginając ramię wykonujemy instrukcję napięcia mięśni zginających i stabilizujących ramię. Aby ruch był efektywny, stabilizowanie barku jest konieczne i wydarza się „automatycznie”.

Napięcie mięśni świadczy o nawiązaniu połączenia między ośrodkiem nerwowym – mózgiem – a częścią ciała, która go akurat potrzebuje. Mięśnie szkieletowe budują zarówno aparat ruchu, jak układ sterowania dla oczu, pozwalają na posługiwanie się mimiką, niewielki, ale zawsze, ruch uszu czy nozdrzy. Większość ruchów opiera się na zasadzie akcja – reakcja, to znaczy, że jest wynikiem działania takiego, czy innego bodźca. Dla przykładu, kiedy tracimy równowagę, odruchowo przestawiamy nogę, by utrzymać środek ciężkości. Gdy się przewracamy, zwykle podpieramy się ręką, a upadając osłaniamy się.

Najważniejszym ośrodkiem budowania siły jest Centrum, które zajmuje przestrzeń zamkniętą przeponą i miednicą w osi pionowej, mięśniami prostymi brzucha i mięśniami pleców w osi strzałkowej oraz mięśniami skośnymi w osi poprzecznej. Napięcie wykreowane przez przeponę wywołuje ciśnienie w tej komorze (nazywane „ciśnieniem wewnątrzbrzusznym”), a to z kolei wpływa na ciśnienie tętnicze. Gdy informacja zwrotna o rosnącym ciśnieniu wraca do mózgu, ten decyduje o zwiększeniu napięcia potrzebnego, na przykład, do wykonania skoku, utrzymania pozycji i kroku biegowego, czy jakiejkolwiek innej aktywności.

Na budowanie siły fizycznej mają wpływ dwie wartości – ilość prądu, który jest w stanie dostać się do mięśnia, oraz to, czy sygnał dostarczany jest bez zakłóceń.

Zakłócenia często wywoływane są przez mięśnie antagonistyczne, które wywołują „szum” w informacji zwrotnej do mózgu. Aby go uniknąć, budowanie umiejętności pokonywania oporów powinno spotykać się z wyciszeniem, podczas którego ciało dostaje informacje dotyczące jego własnego stanu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s